fbpx

Weboldal felújítás – 2. rész

Weboldal felújítás – 2. rész

Blog

Miért fontos a régi weboldalak felújítása? – 1. szempont

Egy éppen aktuális weboldal felújítási munkám kapcsán kezdtem el összegyűjteni azokat a okokat, amik miatt szükségessé válhat a weboldalad felújítása. 

Rögtön az elején tisztázni érdemes: Mikor mondhatjuk azt egy weboldalra, hogy RÉGI? – Az olyan weboldal, ami minimum 5 éve elkészült már, és az elkészítése óta webfejlesztő nem tevékenykedett rajta. Nos, az ilyen honlap sajnos már réginek számít…

Bár véleményem szerint nem szükséges a weboldaladnak a legújabb trend szerint megjelennie, de az alábbiak minden weboldalnál elengedhetetlen feltételek:

  1. a látogatóid megkapják azt az élményt/információt, amiért a weboldaladra látogattak;
  2. az éppen aktuális Google irányelveknek is megfeleljen;
  3. és hűen tükrözze a vállalkozásod jelenlegi megjelenését (pl. ha logot változtattál, akkor azt a weboldalon is be tudja azonosítani a látogató, hogy “igen, ez ugyanaz a cég”).

Személyes véleményem, hogy most éppen egy olyan kort élünk, amelyben már “kicsit” több dolog szól a külsőségekről, mint a tartalomról. Ennek ellenére én pont nem a honlap megjelenésével kapcsolatos szemponttal kezdeném a sort. Hanem egy sokkal fontosabb felújítási okot nézünk most meg elsőként:

Amikor biztonsági okokból van szükség a weboldalad felújítására

Azt Te is tudod, hogy mennyire fontos, hogy a weboldalad mindig frissítve legyen. A biztonsági rések ugyanis rengeteg weboldalt megtámadhatóvá tesznek. 

(Persze először mindenki úgy gondolja, hogy “miért pont az én oldalamat törnék fel? kicsi vagyok én ahhoz…” De amint láthatóvá válik számára, hogy hetente hány “robot” próbál bejutni a weboldalára, akkor már mindenkit elkezd foglalkoztatni a téma.) 

Egy feltört weboldal ugyanis hosszú napokig üzemképtelenné válhat. Illetve az is előfordulhat, hogy – biztonsági mentések hiányában – egyáltalán nem, vagy csak részben állítható vissza az eredeti tartalma. 

Aztán az évek múlásával az is gyakran megtörténhet, hogy a weboldaladon használt sablon vagy bővítmény fejlesztője egyszer csak frissítés nélkül hagyja a felhasználóit. Ez már igen jelentős biztonsági réseket eredményez, hiszen közben minden más frissül a környezetében. 

Olyasmi ez, mintha az x éves autódban kicserélnének egy fontos alkatrészt, de az nem lenne kompatibilis az őt körülvevő régi alkatrészekkel. Az eredmény egy működésképtelen járgány lesz, hiába próbáltad naprakészen karbantartani. (Hát ezt eléggé nőies konyhanyelven sikerült leírnom, de hátha mégis érthető lesz🙃)

Nos, pont ez történt az általam most felújításra kerülő weboldal esetében is. A 10 évvel ezelőtt használt sablont kb. 5 éve nem lehet frissíteni. Ez volt az egyik probléma, ami miatt az említett weboldal felújításába belekezdtünk. 

Nos, mielőtt a következő fontos felújítási szempontra továbbmennék (és túl hosszúra és unalmasra nyúlna ez a cikk) megmutatom inkább, hogy hol is tartok annak a konkrét weboldalnak a felújításával, aminek apropóján ez a cikk sorozat elindult.

Jelenleg még csak a weboldal régi képeit tudom használni, így azok felbontása nem mindenhol ideális. Ezért inkább a menüsor bemutatásával kezdem a bemutatást:

Ezen a felújítás alatt álló weboldalon most éppen azon dolgozom, hogy a menüsorban minden almenüpont fényképeken jelenjen meg. Ha pedig a Kapcsolat menüpontra kattintasz, akkor azonnal tudsz üzenetet küldeni, anélkül, hogy egy új oldal betöltődne.

A következő cikkben pedig hozom a következő szempontot, amiért fontos lehet a régi weboldaladat felújíttatnod. 

Csilla vagyok. Honlapod Megalkotója.

💻💻💻💻  

🙌