Mikor és miért kell felújítani egy weboldalt?

Hasznos ötletek egy eredményes weboldalhoz

Mikor és miért kell felújítani egy weboldalt?
Mikor és miért kell felújítani egy weboldalt?

Mikor és miért kell felújítani egy weboldalt?

Egy weboldal nem egy egyszeri befektetés, hanem folyamatos gondozást igénylő online marketing eszköz. Ahogy a technológia fejlődik és a felhasználói szokások változnak, úgy egyre nagyobb szükség van a honlapok frissítésére és modernizálására. Ha ezt elhanyagoljuk, a weboldal idővel lassúvá, elavulttá majd „hirtelen” használhatatlanná válhat.

Ebben a cikkben sorra veszem, hogy milyen jelek utalnak arra, hogy ideje felújítani a weboldalt, milyen problémák adódhatnak egy elavult honlapból, és milyen előnyökkel járhat egy modernizáció.

A weboldal elavulásának legfőbb okai

1. Technológiai elavulás

A webfejlesztés rohamosan fejlődik, és ami néhány éve még modernnek számított, az mára elavulttá válhat. A régi kódolási technikák, a már nem támogatott bővítmények és a lassú szerverek jelentős kockázatot jelenthetnek mind a biztonság, mind a teljesítmény szempontjából. Gyakran látok olyan sablont vagy bővítményt egy wordpress weboldalon, amin a fejlesztője már nem dolgozik, vagyis a sablon/bővítmény nem kapja meg a weboldal biztonságának fenntartásához és a technikai fejlődéshez is szükséges frissítéseket. Ez előbb-utóbb oldalfeltöréshez, vagy a weboldal leállásához vezet.

2. Megváltozott felhasználói elvárások

A látogatók elvárásai folyamatosan nőnek. Ma már alapvető elvárás a gyors betöltés, a könnyű navigáció és a vizuálisan vonzó megjelenés. Ha a weboldalad nem nyújt felhasználóbarát élményt, akkor a látogatók nagy része azonnal elhagyhatja azt. Ezt okozhatja egy nehezen átlátható menü, egy gomb, ami 404-es aloldalra fut, és még rengeteg „apróság”.

3. Mobilbarát és reszponzív dizájn hiánya

Manapság a webforgalom több mint 60%-a mobilról érkezik. Ha a weboldalad nem mobilbarát, a látogatók nehezen tudják majd használni, ami csökkenti az ügyfélszerzés esélyét és rontja a keresőoptimalizálási (SEO) eredményeket is. Ha weboldalad évekkel ezelőtt készült, akkor érdemes megnézned az egyes aloldalakat és a menüdet legalább a saját mobilodon, még akkor is, ha szerinted a Te ügyfeleid laptopon vagy asztali gépen keresik fel az oldalt. (Elképzelhető, hogy csak azért nézik még mindig a laptopon, mert katasztrófális élményt nyújt számukra mobilon.)

4. Biztonsági problémák

A régi weboldalak sok esetben könnyű célpontjai a hackereknek. Az elavult wordpress, a frissítetlen bővítmények és a gyenge biztonsági beállítások miatt nő a veszélye annak, hogy az oldal feltörhető vagy vírusokkal fertőződik meg. Ilyenkor arra ébredsz, hogy idegen nyelvű bejegyzések jelennek meg mindenütt az oldalon és hirdetnek kaszinós felületeket (jó esetben nem pornót) a látogatóid számára. Ehhez nem kell sok ezres nézettségű weboldallal rendelkezned, sőt! A hackerek a „sok kicsi sokra megy” elvén a kisebb (és könnyen becserkészhető) weboldalakat legalább annyira kedvelik, mint a nehezen feltörhető nagyobb nézettségű felületeket!

A lassú és hibás működés következményei

1. Romló SEO és csökkenő látogatószám

A Google rangsorolási algoritmusai előnyben részesítik a gyors és biztonságos weboldalakat. Ha a honlapod lassú, nem reszponzív vagy biztonsági problémákkal küzd, akkor a keresőben való helyezése fokozatosan romlani fog, és egyre kevesebb látogató talál majd rád.

2. Magas visszafordulási arány és alacsony konverzió

Ha egy látogató nehezen találja meg, amit keres, vagy az oldal lassan töltődik be, akkor gyorsan továbbáll egy versenytársad weboldalára. Ez nemcsak a látogatók számának csökkenéséhez vezet, hanem az értékesítési és üzleti lehetőségek elvesztéséhez is.

3. Növekvő karbantartási költségek

Egy elavult weboldal fenntartása egyre költségesebb lehet. Az állandó hibajavítások, a rendszeres biztonsági frissítések és az egyre több fejlesztési igény miatt gyakran drágább lehet egy régi honlap fenntartása, mint egy új, modern weboldal elkészítése.

Milyen gyakran szükséges a weboldal felújítása?

1. Folyamatos frissítések

A kisebb karbantartásokat és frissítéseket havonta vagy legalább negyedévente érdemes elvégezni. Ez magában foglalja a wordpress, a használt sablon és bővítmények frissítését, valamint a biztonsági ellenőrzéseket.

2. Teljes felújítás 3-5 évente

Általánosságban elmondható, hogy egy weboldal teljes felújítása 3-5 évente szükséges, attól függően, hogy mennyire gyorsan változnak azok a technológiák, amikkel az adot oldalt felépítették.

3. Konkurenciafigyelés és trendkövetés

Érdemes rendszeresen megnézned azt is, hogy a konkurenciád milyen weboldallal dolgozik, és milyen új funkciókat használ az oldalon. Nyilván a webdizájn trendet is érdemes követned, de mivel ez gyorsabban változik, mint ami vállalkozóként követhető lenne, ezért inkább a weboldal funkcionalitása, a felhasználói élmény fenntartása és a biztonságos működés legyen a mérvadó számodra.

A felújítás költségei és megtérülése

1. Mikor éri meg jobban egy új weboldal, mint egy felújítás?

Ha az alapvető rendszer már elavult, az oldal nehezen frissíthető, vagy sok hibával küzd, akkor egy teljesen új weboldal létrehozása lehet a legjobb megoldás. Ez természetesen nem jelent domainnév változást. Ilyenkor a fejlesztés egy háttérfelületen zajlik, és a kész oldal kerül áthelyezésre az elavult weboldal helyére.

2. Hogyan csökkenthetőek a fejlesztési költségek?

  • Minimum havi biztonsági frissítések és karbantartás
  • A wordpress legfrissebb verziójának használata
  • SEO-optimalizálás, hogy hosszú távon megtérüljön a befektetés

3. A modernizált weboldal előnyei

Egy jól felújított weboldal gyorsabb betöltési idővel, jobb felhasználói élménnyel és magasabb Google-helyezéssel rendelkezik, ami több látogatót és nagyobb bevételt eredményezhet.

Összességében tehát…

…ha az alábbi jelek közül akár egyet is tapasztalsz a weboldaladon, akkor ideje elgondolkodnod a felújításon:

  • Lassú betöltés
  • Nem mobilbarát megjelenés
  • Gyenge keresőoptimalizálás (SEO)
  • Gyenge felhasználói élmény vagy túlzottan elavult dizájn
  • Biztonsági problémák

Ne várd meg, hogy az oldalad teljesen leálljon vagy a látogatók leszokjanak rólad! Ha szeretnéd tudni, milyen állapotban van a weboldalad, kérj egy ingyenes konzultációt, és segítek megtalálni a legjobb megoldást!

LIMITÁLT ajánlataim Neked!